Makat Çevresinden Akıntı

Anüs bölgesinde akıntı ve kötü kokuya neden olan sorunların başında Fistül gelmektedir. Neden ve nasıl oluştuğuna bakacak olursak ilk etapta anüs bölgesine salgı yapan bezlerde tıkanma ile ortaya çıkmaktadır. Bu tıkanma sonucu salgının cilt altına akmasına ve iltihap oluşturmasına neden olmaktadır. Bu iltihap anlaşılıp, boşaltılmaması halinde cilt altına boşalır ve bu şekilde bir ucu kalın bağırsak ile bir ucu cilt dışında olan bir kanala neden olur. Ortaya çıkan bu kanaldan genelde daha çok dışkı benzeri akıntı gelmektedir. Geç kalınmadan tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, Lazer ve Seton yöntemi ile tedavi edilmektedir.

Fistül dışında, kronik anal fissürlerde (makat çatlağı), kondilom adı verilen siğillerde ve hemoroid hastalığında da makatta akıntı ortaya çıkabilmektedir.

Akıntının nedeninin ortaya konulması ve tedavi planlaması için hekim muayenesi şarttır.
Gerektiğinde MR gibi ileri görüntüleme yöntemlerine de başvurularak tanı konulur ve tedavi planlaması yapılır.

Makatta (anüste) ağrı ve şişlik
Makatta şişlik problemi birçok hastalığa bağlı olarak görülür. Sadece hemoroid olarak düşünmek yanlış olup, mutlaka alanında uzman bir genel cerrah tarafından muayene edilmelidir. Makat şişmesi genellikle ciddi ağrıyla birlikte olan bir durumdur. Hasta tarafından rahatlıkla fark edilir ancak sıklıkla yanlış teşhisle tedavi edilmeye çalışılır.

Makat Şişmesi Nedeni Olan Hastalıklar

  • Anal hematom (Makatta pıhtı toplaması)
  • Tromboze hemoroid (Boğulmuş basur)
  • Anal apse, iltihap olması

Anal hematom – Kan toplanmasına bağlı makat şişliği;
Anüs bölgesinde sık görülen pıhtı toplanması hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.

Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinste de görülebilir. Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır. Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır. Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur. Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur. Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir ve ağrının şiddeti de hematomun büyüklüğüne göre değişir. Bir mercimek kadar olabileceği gibi portakal kadar bile olabilir.

Tromboze hemoroid;
Normalde kişiyi çok rahatsız etmeyen çeşitli derecelerde hemoroid vardır. Ancak bir gün çok şişer ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapar. Sebep yine makatta pıhtı toplanması gibidir. Tedavide içi boşaltılabilir, hemoroid ameliyatı şeklinde alınabilir veya hiç dokunulmaz eski haline gelmesi beklenir.

Makat apsesi – Anal Apse;
Anüs bezlerinde tıkanma ve buna bağlı olarak iltihap, devamındaysa apseleşme olur. Apsenin derinliği ve büyüklüğüne göre değişen düzeyde ağrı olur, dayanılmaz düzeylere çıkabilir. En kısa sürede cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Enjektörle boşaltmak veya kendiliğinden patlamasını beklemek fistül oluşumuna sebep olur.

Genellikle anal fissürler sadece ağrı ve kanama yaparlar ama başkaca bir sağlık sorununa neden olmazlar. Ama bir apse ölümle sonuçlanabilecek ciddi komplikasyonlara kadar ilerleyebilir.
Ayrıca makat kanseri de ağrılı yaralara yol açabilmektedir.
Tüm bu nedenlerden dolayı; makattaki şiddetli ağrı mutlaka bir hekim muayenesi gerektirir.