Kepçe Kulak (Otoplasti)
Halk arasında kepçe kulak olarak adlandırılan, aşırı belirgin görünümlü kulak kepçesi ile doğumsal veya travma benzeri sebepler yüzünden gelişmemiş veya görüntüsü bozuk olan kulak kepçesi ve kulak memesi, otoplasti ameliyatı ile yeniden şekillendirilebilmektedir.  Kepçe kulak özellikle çocukluk çağında sosyal ve ruhsal açıdan olumsuzluklara neden olur. Büyüdükçe kreş, yuva, okul gibi sosyal ortamlara giren çocuklar, kulaklarının görünümü nedeni ile acımasız tepki ve eleştirilere maruz kalabilirler.  Arkadaş ortamlarında alay konusu olma, dışlanma, özgüvende ve kişilik gelişiminde sorunlara yol açabilir; iletişim bozukluklarına, okul başarısızlığına neden olabilir.  Bu nedenle genel olarak otoplasti ameliyatları için en doğru zamanın okul öncesi olduğu kabul edilmektedir.  Erişkinler de sosyal ortamlarda dezavantaj olarak algılanabilen bir görünümden kurtulmak, saçlarını kulaklarının üzerinde toplayabilmek ya da rahatça kısa kestirebilmek gibi gerekçelerle otoplasti ameliyatına ihtiyaç duyabilir.  Otoplasti, yüzle ilgili çok sık uygulanan bir plastik ameliyatıdır.  Günlük cerrahi veya hastanede kısa bir kalış süresi ile genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Çocuklarda Otoplasti Yaşı Nedir?
Çocuklar için otoplasti ameliyatının zamanını belirlemek çok önemlidir. Otoplastinin, genellikle beş yaşından önce yapılması önerilmemektedir.  Bununla birlikte, ameliyatın çok uzun süre ertelenmesi halinde çocuğunuzun psikolojik problemlerle büyüyebileceği de akılda tutulmalıdır.

Kepçe Kulak Sorunu Nereden Kaynaklanır?
Kulak kepçesi, ince bir yumuşak doku ve deri ile örtülmüş kıkırdaktan oluşur.  Beş yaşında, kulak kepçesi gelişimini tamamlar.  Ancak kıkırdak içeriği yıllar içerisinde değişmeye devam eder.  Küçük çocuklarda daha yumuşak ve katlanabilir bir yapıya sahip olan kıkırdak, yaşlı insanlarda daha sert bir hal alır.  Kulak kepçesinin benzersiz şekli, anne karnındaki gelişim sırasında oluşan birçok katlantının sonucudur.  Bu katlantıların bazıları tam olarak gelişmezse kepçe kulak meydana gelir.  Diğer tüm yüz yapılarında olduğu gibi bir kulak diğerine tam olarak benzemez.  Cerrahinin amacı kulakların daha az belirgin, görüntü olarak benzer ve daha doğal olmasını sağlamaktır.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme
Operasyon öncesi hazırlığa, doktorunuzla yapacağınız samimi ve tüm soruların eksiksiz yanıt bulacağı bir görüşme ile başlanır.  Doktorunuz sizin beklenti ve isteklerinizi anlamalıdır. Net ve gerçekçi bir şekilde ameliyat ile ne elde edilip edilemeyeceğini; ameliyat sonrasında kulak görünümünün nasıl olacağını sormanız ve öğrenmeniz, bu ameliyattan beklentilerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.  Ameliyat öncesi görüşmede rehberlik etmesi, ameliyat sırasında cerraha karşılaştırma imkânı sunması ve ameliyat sonrasında elde edilen sonuçları karşılaştırabilmek amacıyla kaliteli fotoğraflar çekilmelidir.  Ameliyatın genel anestezi ile yapılması planlanıyorsa, hasta veya yakınları ile anestezist arasında ayrı bir görüşme yapılmalıdır.

Otoplasti Ameliyat Teknikleri Nelerdir?
Kepçe kulağı düzeltmeye yönelik birçok farklı ameliyat tekniği bulunmaktadır.  Çocuklarda veya genç hastalarda, kıkırdak esnekliği fazla olduğu için şekillendirme dikişlerle yapılabilir. Kıkırdağa istenen şekli vermek için belirli bazı alanlar işaretlenerek katlanabilir, inceltilerek zayıflatılabilir; fazlalık kıkırdak veya yumuşak doku varsa çıkarılabilir.  Uygulanan teknikten bağımsız olarak, kulak arkası kıvrımından bir kesi yapılır.  Bu kesi, estetik sonuç ve sağlamlık gözetilerek seçilen uygun dikiş materyalleri ile kapatılır.  Ameliyat sonunda, yeni şekillendirilmiş kulak kepçesi üzerine hafif bir basınç uygulayacak şekilde pansuman yapılır.

Ameliyat Sonrası Takip ve İyileşme Süreci
Ameliyat sonrası ilk gün hasta görülür ve pansumanı değiştirilir ya da çıkarılır.  Ameliyat sonrasında genellikle ciddi ağrı olmaz; ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif bir ağrı beklenebilir.  Bir hafta süreyle gündüz ve gece kafa bandı uygulanır; sonraki birkaç hafta ise kafa bandının sadece geceleri takılması istenir.  Çocuklar bir hafta sonra okula başlayacak duruma gelirken, erişkinler işlerine daha erken dönebilirler.  Fiziksel aktivite 10 - 14 gün süreyle, temas sporları da en az iki ay süre ile kısıtlanır.  Ameliyat sonrası ilk haftalarda daha sık planlanan takipler, genellikle üçüncü ve 12. aylarda tekrarlanır.  Bu zamana kadar kulak arkasındaki yara izi giderek azalır.  Yapılan kesiler kulak arkasında kaldığı için de yara izi kamufle olur ve genellikle kozmetik sorunlara yol açmaz.

Poliklinik Lokasyonu
2. KatDoğu Blok
Poliklinikler Bölümü
Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 0 535

Lokasyon