Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Hastalıkları Anabilim Dalı 7 ayrı alt bölümü kapsamaktadır. Bunlar;

i. Baş ve Boyun Cerrahisi: Baş ve boyun bölgesinde yer alan ağız, dil, damak, bademcikler, tükrük bezleri, burun ve sinüsler, geniz, yutak, gırtlak, yemek borusu, tiroid bezi ve göz gibi organlara ait iyi yada kötü huylu tümörlerin ve iltihapların tedavisi yapılmaktadır.

ii. Otoloji / Nörotoloji: Bu birim kulak ve iç kulak hastalıklarını içerir. Bu grupta yer alan hastalıklara örnek olarak her türlü dış, orta ve iç kulak hastalıkları, kulak iltihapları, işitme problemleri, kulak çınlamaları, baş dönmeleri, yüz felçleri sayılabilir.

iii. Rinoloji / Allerji: Daha çok burun ve sinüslerle ilgili hastalıkları kapsar. Örnek olarak burun akıntıları, burun tıkanıklıkları, burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinde büyümeler, burun polipleri, alerjiye bağlı burun problemleri, sinüs iltihapları, burun kanamaları sıralanabilir.

iv. Pediatrik KBB: Çocukların bölgemizle ilgili hastalıkları da anabilim dalımız kapsamındadır. Örnek olarak doğumsal hava yolu ve gırtlak anomalileri, kulak kepçesi ve dış kulak yolu anomalileri, çocukluk çağı burun tıkanıklıkları, uyurken ağzın açık kalması, sık üst solunum yolu enfeksiyonları, işitme kayıpları, sesiz kulak iltihaplanmaları, orta kulakta sıvı toplanmaları sayılabilir.

v. Fasial Plastik Rekonstrüksiyon ve Estetik Cerrahi: Baş ve boyun bölgesindeki her türlü doğumsal ya da travmalara bağlı yapısal bozukluklar ve kırıkların tedavisi anabilim dalımızda uygulanmaktadır. Ayrıca burun, kulak kepçesi ve şekil bozuklukları, göz kapağı, yüz cildindeki kırışıklıklar, yüz ve boyun cildinde yaşlanma veya diğer nedenlerle oluşan sarkmaların tedavisi de bu alan kapsamındadır.

vi. Odyoloji / Vestibüloji: Her türlü doğumsal ya da sonradan gelişen işitme kayıpları, baş dönmeleri, dengesizlik yakınmaları, yüz felçleri anabilim dalının ilgi alanı içindedir. Bu tip hastaların gerek medikal, gerek rehabilitasyon, gerekse cerrahi tedavileri gerçekleştirilmektedir.

vii. Foniatri ve İletişim (konuşma) Bozuklukları: Gırtlağın yutma ve ses üretme fonksiyonları ve bu fonksiyonlara bağlı hastalıklar anabilim dalının ilgi alanı kapsamındadır. Örnek olarak ses kısıklıkları, ses kalitesinde bozulmalar ve değişimler, konuşma bozuklukları, yutma bozuklukları ve reflü hastalığı sıralanabilir.

Poliklinik Hizmetleri
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı modern üniteleri ve deneyimli kadrosuyla alanındaki bütün konularda sağlık hizmetleri vermektedir.

Poliklinikiğimizde değişik boyutlar ve özellikte kameralı endokopik sistemler ile burun, geniz ve gırtlak gibi gizli kalmış derin bölgelerin muayeneleri ayrıntılı bir şekilde yapılabilmekte, dökümantasyon kayıtları alınabilmekte, otomikroskopi yardımıyla ayrıntılı kulak muayeneleri ve küçük cerrahi işlemler gerçekleştirilebilmekte, özel ses analiz cihazlarıyla gırtlak fonksiyonlarının ölçümleri yapılabilmektedir. Yılda yaklaşık 10,000 hastaya poliklinik hizmeti verilmektedir.

Odyoloji Laboratuvarı
Odyoloji laboratuvarımızla her türlü işitme testleri, yeni doğan çocukların işitme taramaları, orta kulak fonksiyonlarının ölçümleri yapılabilmektedir. Beyin sapı elektriksel potansiyellerinin ölçümleriyle işitme fonksiyonu objektif kriterlere göre değerlendirilebilmetedir. Konuşma ve dil terapileri verilebilmektedir.

Her türlü denge fonksiyonlarının araştırılması, baş dönmesi ve dengesizlik yakınması olan hastalarımızın tanı, takip ve rehabilitasyon çalışmaları da kliniğimizde yapılabilmektedir.

Ameliyathane
Modern ve zengin cihaz parkımızla, her gün aynı anda 2 ameliyathanede genel anesteziyle operasyon yapabilme imkanı bulunmaktadır. Bugüne kadar adamızın tarihinde ilk kez yapılan pek çok ameliyata imza atılmıştır. Son derece komplike ve önemli kanser ameliyatları, kulak mikrocerrahileri ve burun-paranazal sinüs operasyonları başarıyla yapılagelmektedir. KBB kapsamına giren tanımlanmış pek çok cerrahi girişim Anabilim Dalımızda başarıyla uygulanmaktadır. Yılda yaklaşık 500 hastaya cerrahi tedavi hizmeti verilmektedir.

Yoğun Bakım Ünitesi ve Yataklı Servisleri
Gerek yoğun bakım ünitelerimizde, gerek yataklı servislerimizde son derece teknolojik ve modern cihazlarla donatılmış alt yapımızla tedavi ve bakım hizmeti verilmektedir. Her biri tek kişilik düzenlenen yataklı servis odalarımızda hastalarımızın konforu ve yakın takibi deneyimli kadromuzla sağlanmaktadır.

Poliklinik Lokasyonu
2. KatDoğu Blok
Poliklinikler Bölümü
Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 0 535

Lokasyon

Bölüm Doktorlarımız