Göz Kapağı Ameliyatı


Blefaroplasti
Göz kapağı cildi, vücuttaki en ince deriye sahip olup yaşlanmaya karşı en az dayanıklı yüz bölümüdür. Göz kapağının ince derisi ve hemen altındaki ince kas tabakası, yaşlanma ile daha derinde yerleşmiş olan yağ dokularının dışarıya ve aşağıya sarkmasına engel olamaz. Göz kapağı cildi ve kaslarındaki gevşeme, kırışıklıklar ve hastaya yorgun görünüm veren yağ torbalarının yerleşmesi ile sonuçlanır. Bleferoplasti, göz kapaklarının görünümünü ve/veya fonksiyonunu düzeltmek için yapılan göz kapağı ameliyatıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?
Göz kapağı cerrahisi alt ve üst göz kapaklarından fazlalık deri ve yağ torbalarının çıkarılması ve sarkmış dokuların doğru pozisyonlarda tespit edilmesi işlemidir. Göz kapağı cerrahisi ile sarkmış üst göz kapağı kaldırılabilir ve gözaltındaki şişkin göz torbaları küçültülebilir. Sonuçta göz kapağı cerrahisi çarpıcı bir biçimde yorgun ve yaşlı görünümü, sarkmaları düzeltir ve göz etrafına gençleşmiş bir görünüm verir. Hastaların genç oldukları zamanlardaki gibi daha keskin ve etkileyici bakışlara sahip olmalarını sağlar. Bu operasyon kozmetik sonuçlarının yanı sıra, özellikle üst göz kapağındaki sarkmalara bağlı azalmış görme alanının giderilmesi amacıyla veya alt göz kapağındaki sarkmalara bağlı göz kuruluğu ve enfeksiyonları, kırmızı göz gibi hastalıkları engellemeye yönelik olarak da yapılabilir. Bu işlem tek başına veya daha etkin sonuçlar alabilmek amacıyla kaş kaldırma yüz germe gibi diğer yüz plastik cerrahilerle birlikte yapılabilir.

Bleferoplasti Öncesi Hazırlık
Doktorunuz görüşmeler boyunca beklentilerinizi belirleyip uygulamayı düşündüğü cerrahi teknik ve sonuçları hakkında detaylı bilgi verecek, ameliyat için sağlık durumunuzun yeterli olduğuna karar vermek için tıbbi öykünüzü kapsamlı biçimde inceleyecek, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kanama bozuklukları, yara iyileşme özellikleriniz gibi genel sağlık durumunuza yönelik sorular soracaktır. Ayrıca görme alanınız, gözyaşı problemleriniz, lens kullanımınız ve de ameliyattan beklentilerinizi anlamaya yönelik sorular soracaktır. Daha önceden özellikle göz kapağına yönelik geçirmiş olduğunuz ameliyatları da doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

Cerrahiden önceki haftalarda aspirin, aspirin benzeri diğer ilaçlar, ibuprofen veya diğer non-steroidal anti inflamatuar ilaçlar, gingko biloba, bitkisel ilaçlar ve E vitamini desteğinden kaçınılmalı, günlük alınan ilaçlara doktorunuz uygun bulduğu sürece devam edilmelidir. Aksi söylenmedikçe ameliyat öncesi gece yarısından sonra herhangi bir şey yiyip içmemeli, ameliyat öncesinde duş yapıp, kaşlarınızı şampuanla yıkamalı, makyaj yapmamalısınız. Takma kirpikler, kontakt lensler, takılar ve diğer gereksiz aksesuarları evde bırakmalısınız.

Bleferoplasti Ne Şekilde Gerçekleştirilir?
Bleferoplasti ameliyatı hafif sedasyon ile veya sedasyon olmaksızın lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. Bu işlem ayaktan hasta hizmeti olarak klinikte veya hastanede yapılabilir. İşlem ağrısız olmakla beraber işlem boyunca hafif rahatsızlık olabilir. Eğer cerrahınız sizin için genel anesteziyi seçerse işlem boyunca uyuyacaksınız. İşlemin tamamı, dört göz kapağının veya üst ya da alt göz kapaklarının opere edilmesine bağlı olmakla birlikte yaklaşık iki saat sürer. Cerrah cilt kesisini sıklıkla üst göz kapağı için doğal kırışıklık hattı boyunca, alt göz kapağı için ise kirpiklerin altından yapar. Bu kesi geleneksel bistüri ile veya laser ile yapılabilir. Üst göz kapağının kesisi, göz kapağınızın üst iç köşesinden gözlerinizin dış kısmındaki kırışıklık bölgesine kadar uzanır. Cerrah fazla deri, kas ve yağ dokusunu çıkaracaktır ki bu, istenilen sonucu elde etmek için gereklidir. Kesi küçük, absorbe olabilen veya bir hafta içinde çıkarılan dikişlerle kapatılır. Eğer alt göz kapağı opere ediliyorsa, buradaki yağ torbaları ciltte skar oluşturmadan, sadece alt göz kapağının iç kısmına küçük bir kesi yapılarak çıkarılır.

Bleferoplasti Sonrası İyileşme Süreci
Göz kapağı cerrahisini takiben hastanede yatış gerekli olabilir veya olmayabilir. İyileşme için en iyi ortam doktor ve hastanın tercihlerine göre belirlenecektir. İyileşme hastadan hastaya değişiklik gösterir. İşlemden sonraki ilk günlerde kesi hattının etrafında kızarıklık ve şişlik gelişir. Genellikle ilk on gün içinde kızarıklık solar, şişlikler iner. Ameliyatı izleyen ilk günlerde şişlikleri azaltmak için soğuk kompres yapılmalıdır. Şişlik ve morluklar baş yukarıda tutularak azaltılabilir. Ameliyattan sonra cerrah, gözlerinizi ve dikiş yerlerini merhemle nemlendirecektir. İyileşmenin ilk günü boyunca gözün kurumamasına yardımcı olmak için göz damlaları damlatılır ve kesiler merhemle nemlendirilir. Dikişler 3 -7 gün sonra alınır. Ameliyattan sonraki ilk haftada gözün kurumasına neden olabilecek kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Genellikle iyileşmenin 10. günü civarında hastalar normal aktivitelerini yapabilecek kadar iyi hissederler. Ağır aktivitelerden üç hafta boyunca kaçınılmalıdır.

Poliklinik Lokasyonu
2. KatDoğu Blok
Poliklinikler Bölümü
Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 0 535

Lokasyon