Gıdı Estetiği


Gıdı estetiği nedir?
İnsanlarda yüz bölgesinde olan şekil bozukluklarında, yaşlanma etkisiyle oluşan etkilerde genellikle makyaj hilelerinden faydalanılarak gizleme yapılabilir. Ancak gıdı bölgesinde olan sarkmalarda, kırışıklıklarda böyle bir şansınız bulunmamaktadır.

Bu sadece gıdı estetiği sayesinde giderilebilir. Bu etkiyle kendinizi olduğunuzdan daha genç hissedecek ve görüneceksiniz. Çene altından boyuna kadar olan bölgeyi kapsayan gıdıda olan aşırı yağlanma, sarkma ve kırışıklık gibi etkiler kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Gıdıda olan deformasyonun oranına göre farklı estetik yöntemlerle, herkes mükemmel bir gıdı estetiğine sahip olabilir.

Gıdı bölgesinin durumu nasıl değerlendirilir?
Gıdı çeneden boynun alt tarafına kadar uzanan alanı kapsamaktadır. Genç bir yüz görünümünün olmazsa olmazı olan bu bölge, çeneye paralel yapıda olduğundan, karşıdan bakıldığında gıdıda sarkma olmamalıdır. Bu kişinin daha yaşlı görünmesine neden olur. Bu etki kişinin bütün yüz algısını olumsuz olarak değiştiren bir olgudur. Diğer yüz bölgesinde olan deformasyonları makyajla gizlemek mümkünken, gıdı bu hilelere müsait bir alan değildir.

Gıdı bölgesinin yapısı
Genel vücut özellikleri değerlendirildiğinde, vücutta bulunan en ince kas gıdıyı boydan boya kaplar. Bu kasın görevi yüzdeki bazı mimikleri desteklemektir. Yüz bölgesinde alınan kilolar ve arkasında verilen kilolarda gıdı en fazla etkilenen alandır.

Bu nedenle dış etkenlerden etkilenen bir yapısı vardır. Cilt yapınız iyi bile olsa, mimiklerin ve verilen kiloların etkisiyle gıdı bölgesinde sarkmalar olabilir. Kilo sorunu yaşayanların sıkça kilo alıp vermesi nedeniyle gıdı estetiği bozulabilir.

Bu etki yaşın ilerlemesiyle birlikte vücutta bulunan su içeriğinin azalmasına bağlıdır. Ayrıca genç yaşta olan kişilerde bile, fazla kilolar yerçekiminin etkisiyle gıdıya daha fazla kuvvet uyguladığından, sarkma etkisi yapabilmektedir. Gıdıyı çevreleyen kastaki gevşeme nedeniyle oluşan deformasyon sadece cerrahi yolla giderilebilir.

Gıdı estetiği kişiyi kaç yaş gençleştirir?
Yüzde yapılan estetik operasyonlarda kişiyi gençleştiren en belirgin alan gıdıdır. Gıdı estetiği sayesinde hastalarda 5-15 yaş gençleşme sağlanır.

Gıdı operasyonları hangi yaşlarda uygulanır?
30’lu yaşlarla birlikte oluşan gıdı deformasyonlarında genellikle lazer lipoliz ile klasik yağ aldırma (liposuction) yöntemleri uygulanır. 50 yaşından sonra yapılacak gıdı estetiğinde ise gıdı germe işlemi yapılır. Küçük etkilerde ise lokal anesteziyle yağ aldırma uygulaması yapılır. Lazer lipoliz yöntemiyle gıdı cildi sıkılaştırılır. Gıdı altında bulunan yağ hücreleri patlatılır ve bunlar vücut tarafından emilir.

Bu işlemde gevşemiş olan deri, daha sonra sıkılaştırır. Ameliyatla yapılan gıdı germe işlemi 1,5-2 saat içinde tamamlanır. Bu yöntem ileri yaşlarda gevşemiş olan gıdılar için uygundur. Burada fazlalık deri kulak arkasında toplanır.

Gıdı estetiği zor mudur?
Bu işlem insanların korkacağı kadar zor değildir. Gıdı estetiğinde uygulanan yöntemlerde ses kalitesi ve konuşma olumsuz olarak etkilenmez, mimik kayıpları yaşanmaz. Gıdıda olan sarkma oranına göre hastalara lazerle sıkılaştırma işlemi uygulanabilir. Lokal anesteziyle yapılan işlemden sonra, hastalar aynı günde taburcu edilir.

Gıdı sarkmasına ne zaman müdahale edilmelidir?
Gıdı sarkmasının başladığı dönemde yani erken müdahale edildiğinde, deformasyonlar daha kolay giderilebilir. Sarkma ve gevşemelerin artması durumunda küçük bir müdahale ile giderilecek sorunların yerini, komplike operasyonlarla giderilebilecek büyük sorunlar alır.

Gıdı sarkması hangi cinsiyette daha fazla olur?
Gıdı bölgesinde oluşan deformasyonlar kadınlarda daha fazla oluşur. Bunun sebebi kadınların cildinin daha hassas olmasındandır. Erkeklerde bu bölge daha dirençli bir yapıya sahiptir. Erkeklerde daha çok fazla kilo nedeniyle gıdı sarkması oluşur.

Kadınlar yaşları ilerledikçe gıdı bölgesinde sorun yaşarlar. Çene yapısı küçük olan kişilerde 30 yaşından itibaren az kilolu olsalar bile, gıdı bölgesi önden bakıldığında sarkmış bir duruma gelebilmekte, kilolu olan kişiler ise yaşlanmanın etkisiyle 40’lı yaşlardan itibaren gıdı sarkmasıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Yaşın 50’nin üzerine çıkmasıyla gıdı sarkması belirgin hale gelip, kişinin yaşını göstermeye başlamaktadır.

Gıdı estetiği operasyonlarından sonra
Hastalara lazer lipoliz uygulaması yapıldıysa, yaklaşık 3-5 gün içinde, yağ aldırma uygulaması yapılırsa bir hafta içinde, gıdı germe operasyonu uygulanırsa 10 gün içinde normal yaşama dönüş olabilir. Operasyonda çene ameliyatı uygulandığında ise, hasta 5 gün sonra normal aktiviteleri yapabilir hale gelir. Lazer lipoliz ve yağ aldırma yöntemlerinde hastalarda herhangi bir iz kalmaz. Gıdı germe operasyonunda ise kulak arkasında ya da saçların içinde hafif bir iz oluşabilir.

Gıdı operasyonlarının sonuçları kalıcı mıdır?
Plastik cerrahi alanında gıdı operasyonu en başarılı olan estetik uygulamalardan biridir. Bunların sonuçları uzun yıllar devam eder. Burada hastaların davranışları ve alışkanlıkları etkilidir. Operasyon sonrasında hastanın kilo almaması, sıkça diyet yapmaması gıdıya yapılan işlemin kalıcılığını arttırır.

Gıdı sarkmasında çenenin rolü nedir?
Gıdı estetiği açısından çene yapısının önemi büyüktür. Çene yapısı küçük olduğunda, gıdıda erken dönemde belirgin şekilde sarkma olur. Bu kişilerde yapılacak operasyonla çene ideal ölçülerine getirilerek, gıdıda oluşan sarkmaları düzeltir.

Poliklinik Lokasyonu
2. KatDoğu Blok
Poliklinikler Bölümü
Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 0 535

Lokasyon