Topallama

Adım; bir ayağın yerden kalkıp tekrar yere basması arasında geçen zamana verilen isimdir. Adımların bir uyum içerisinde yapılıp, vücudun dengesini kaybetmeden yaptığı hareketler bütününe de yürüme adı verilir. Topallama ise yürümenin bozulma halidir. Eklemlerdeki sorunlar, kaval ve uyluk kemiğindeki bozukluklar, ayak bozuklukları ve ağrı topallamanın başlıca sebeplerindendir. Çocuk ve erişkinlerde farklı sebepler vardır.

Çocuklarda topallama
Çocuklarda, eski adıyla doğuştan kalça çıkığı olarak bilinen gelişimsel kalça displazisi hastalığında topallama meydana gelir. Bu hastalığın tanısı yenidoğanda 1. ayda kalça ultrasonografisi yapılarak erken konabilmektedir.  Uyluk kemik başının damarlarının bozulmasına bağlı gelişen Perthes Hastalığı ve uyluk kemik başının kırılmasına bağlı topallık gelişebilir.

Erişkinlerde ise, topallama sebebi olan kalça problemlerinden en önemlisi kalça artrozu olarak adlandırılan kalça kireçlenmesidir.

Bunlar dışında çocuk ve erişkinlerde farklı kemik ve eklem patolojileri de topallamaya yol açabilir.

Çocuklarda D vitamini alımına dikkat 
Çeşitli vitamin eksikliklerine bağlı olarak (özellikle D vitamini) bacakların ‘O’ şeklinde olması ilerleyen yaşlarda insanların dizlerinde sorunların oluşmasına yol açar. Bunun için çocukluk çağındaki rutin kontrollerde fark edilen ‘O’ bacaklı olgularda basit vitamin takviyeleri ile erişkin hayatında dizde meydana gelecek kireçlenmelerin önüne geçebiliriz. .