İnme Merkezi

Halk Arasında Felç Olarak Bilinen İnme, Kanser ve Kalp Hastalıklarından Sonra En Önemli Ölüm Nedeni Olarak Görülmektedir. Felç Türleri İçerisinde En Sık Görülen, %85’lik Oranla Beyin ve Damar Tıkanıklığına Bağlı Gelişen İskemik Felçtir. İlk 4.5 Saatin Hayati Öneme Sahip Olduğu İnme Tedavisinde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yeniboğaziçi İnme Merkezi, Ülkemizdeki En Donanımlı Merkezdir.

Vücudun bir tarafında güç kaybı, uyuşma, yüzde kayma, konuşmada peltekleşme, konuşamama, baş dönmesi, dengesizlik, çift görme ve hatta ani bilinç kaybı beyin krizi olarak da tanımlanan inmenin belirtileridir. İleri yaş, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, kalp hastalığı, kilolu olmak ve sigara içmek felce yatkınlığı artıran etkenlerdir.

İnmenin belirtilerini tanımak ve doğru sağlık merkezlerine doğru zamanda başvurmak hayat kurtarmaktadır. Merkezimizde, inme başladıktan sonra ilk 4,5 saat içerisinde başvuran ve gerekli kriterleri karşılayan hastalara Nöroloji Bölümü tarafından pıhtı eritici, damar açıcı tedavi uygulanmakta, Girişimsel Radyoloji Bölümü ile hasta anjio ünitesine alınarak beyin damarındaki tıkanıklığa müdahale edilebilmektedir. Bu tedavi ile beyine giden tıkalı damar açılarak, beynin kan akımında düzelme sağlanmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yeniboğaziçi , ülkemizde bu tedavinin uygulanabildiğini sayılı merkezden biridir.

İnme Merkezi’nde kan akımında düzelme sağlanması amaçlı müdahalelerin ardından hastanın felç geçirmesinin nedenini araştırmaya yönelik tetkikler yapılmakta ve saptanan nedene yönelik ilaç tedavisi düzenlenmektedir. İnmeye bağlı nörolojik kayıp var ise başlanan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile hastaların yaşam kalitelerinin artırılması ve fiziksel yeteneklerinin hızlıca geri kazandırılması planlanmaktadır.

İnme kader değildir ve müdahale için her bir dakikanın çok büyük kıymeti vardır. İnme geçiren kişilerin zaman kaybetmeden hızlıca doğru merkeze başvurmaları halinde ölümcül veya yatağa bağımlılık gibi ciddi sakatlık sonuçları doğabilecek felç vakalarında yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır. İnme tedavilerinde uzmanlaşmış deneyimli ekip, teknolojik donanım üstünlüğü ve multidisipliner yaklaşımla bugüne kadar merkezimize başvuran birçok hastamızda, başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 4 535

Lokasyon