Check-Up Merkezi

Check-up uygulaması sağlıklı bireylerin sağlık durumlarının genel değerlendirilmesi, korunması, hastalık risklerinin ortaya çıkarılması, hipertansiyon ve diyabet, kalp damar hastalıkları ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının erken teşhisi için uygulanan genel sağlık taramasıdır.

Check-up yaptırmak kişinin kendine ve sağlığına özen göstermesi ve kendini tanımasıdır. Bazı hastalıklar ve özellikle kanserde erken teşhis son derece önemlidir. Bu nedenle, check up taramaları sonucunda bu tür hastalıkların erken teşhisi, tedavi başarısını da artırmaktadır. Tıbbın her alanında ve her hastalıkta farkındalık ve erken tedavi, kişinin yaşam konforunu artırarak, yaşam süresini de uzatacaktır. Standart bir check-up kontrolünde olması gereken testler; kan sayımı, organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri (karaciğer, böbrek vb.), sedimentasyon, kolesterol ve lipid düzeyleri, tiroit (guatr) testi, hepatit (sarılık) testi, tam idrar analizi, tüm batın ultrasonografi, akciğer grafisi, elektrokardiyografi ve dışkıda kan aranmasıdır. Testler tamamlandığında genel beden muayenesi yapılmalıdır.

40 yaşını geçmiş herkesin, standart yaptırması gereken testlere ek olarak, göz muayenesi, kardiyolojik incelemeler ve kanser taraması için ek tetkiklerin, ailesel riski olsun olmasın yaptırması önerilmektedir. Ailesel riski olanlar ise bu testleri yaptırmak için 40 yaşını beklememelidir. Risk grubunda olanlar 30’lu yaşlarından itibaren taşıdıkları risklerle ilgili ek testlerini yaptırmalıdır.

Check-up yaptırmanın bir diğer amacı da; yaşın, cinsiyetin, sigaranın, özellikle kadınlarda hormonal dönemlerin (doğurganlık-menopoz gibi) getirdiği olası hastalık risklerinin belirlenmesi, ailesel kaynaklı olan şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, inme ve kanser riskinin araştırılmasıdır. Ailede koroner arter hastalığı riski olanlar için ek check up tetkikleri; HDL kolesterol, LDL kolesterol, efor testi ve ekokardiyografidir. Ailesinde kanser öyküsü olan kadınlar yılda bir; PAP smear alınması, meme ultrasonografisi, mamografi, solunum fonksiyon testleri ve akciğer bilgisayarlı tomografi çektirmelidir. Ailesinde kanser öyküsü bulunan erkekler de yılda bir kez; prostat spesifik antijen testi yaptırmalıdır.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yeniboğaziçi Check-Up Merkezi kapsamında sunulan 3 adet temel Check-up paketi bulunmaktadır. Check-up paketleri hakkında bilgi ve randevu almak için 444 4 535 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Check-up Randevunuza Gelirken;

  • Kahvaltı etmeden gelinmesi
  • Bayanlar için; menstrüasyon (regl) döneminde olunmaması
  • Herhangi bir vitamin ve minarel desteği kullanılmaması (Kullanılmışsa eğer belirtiniz)
  • Randevu öncesi alkol alınmaması
  • Bir gün öncesinde gaz yapıcı yiyecekler (çiğ sebze, baklagil, meyve, gazlı içecek, süt) tüketilmemesi
  • Varsa kullanılan ilaçların hasta beraberinde getirilmesi
  • Rahat kıyafet giyilmesi gereklidir.

Check-up merkezimizde hasta danışmanlarımız muayene ve tetkiklerde size refakat etmektedir.

Her sağlıklı bireyin yılda bir kez check up yaptırması son derece önemlidir. Kendinize önem verin, check up yaptırın, sağlık durumunuzun farkında olun.

Açılış Saatleri
Pazartesi - Cuma8:00 - 17:00
CumartesiKapalı
PazarKapalı

+90 (392) 444 4 535

Lokasyon