Eklem ve Kemiklerde Şişme, Ağrı

Eklem şişmesi, birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Hemen her yaşta görülen bu durum kişilerde vücudun şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Eklem, vücutta iki kemiği birbirine bağlayan hareketli ve hareketsiz olmak üzere iki farklı türde bulunan oluşumlardır. Genellikle eklem şişmesi durumu vücudun hareketli olan eklemlerinde meydana gelmektedir. Bu nedenle en çok diz kapaklarında, ayak bileklerinde, el bileklerinde, boyunda, omuzda olmak üzere şişlikler görülebilmektedir.

Genellikle eklem içinde ve etrafı dokulardaki yangıya yani inflamasyona bağlı olarak gelişen şişlik başlıca osteoartrit, romatoid artrit, bursit ve travma sonucu görülür.

Bununla birlikte kemiklerde ve eklemlerde osteoid osteoma, enkondrom gibi tümöral oluşumlara bağlı olarak ağrılı ya da ağrısız şişlikler görülebilir.

Eklem şişlikleri genellikle eklemlerde bulunan yumuşak dokularda meydana gelmektedir. En küçük darbeler, zorlamalar ya da iltihaplanma gibi durumlar bu dokular üzerinde etkili olmaktadır. Eklem şişmesi durumu bu yumuşak dokular üzerinde sıvı birikmesi nedeni ile oluşur ve çok şiddetli ağrılara neden olabilir.