Bacağa Vuran Ağrı

Bacak ve kalça ağrısı, çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen ve kimi zaman çok büyük tehlikeleri beraberinde getiren ağrılar olduğu için bu gibi durumlara, doktor muayenesinden geçmeden önce herhangi bir teşhis konulamaz. Bacağa vuran ağrı bel fıtığı ve bel bölgesindeki dar kanal hastalarında görülen yaygın şikayetlerden biridir. Ağrı belden başlayarak bacak ve ayaklara kadar yayılır.

Bacak ve kalça ağrıları genellikle kişilerin çok ağır yükler kaldırmaları nedeni ile oluşur. Aslında bu durumda ağrı direk olarak zorlanan kaslarda ve bağlarda oluşur. Eğer kişideki sorun, ağırlık kaldırıldığı için meydana geliyorsa bu durumda bel kayması, bel fıtığı ya da eklem zedelenmesi gibi riskler olduğu için detaylı bir tıbbi müdahale şarttır.

Bacaklarda ya da ayaklarda herhangi bir uyuşma hissi ya da hissizlik gibi bir durum var ise bu durumda sorunun çok daha büyük olduğu anlaşılabilir. Çünkü uyuşma sinirlerin zedelenmiş olduğunun göstergesidir.

Bacağa vuran ağrılarda kalça ve diz eklemleriyle ilgili sorunlar, periferik sinir hastalıkları, bacak damar tıkanıkları gibi hastalıkların ayırıcı tanıda akla gelmesi ve araştırılmasında fayda vardır.