Adetin Sık Olması (Polimenore)

Adet kanamalarının görülmesi gereken zamandan önce gelmesi ve 21 günden daha az sürede adet kanamalarının tekrar etmesi, sık adet görülmesi olarak ifade edilir.

Kadınlarda sık adet görme problemi, belirli hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu hastalıklar; polip ve miyom gibi hastalıklardır. Aynı zamanda hormonal dengesizlikte adetin sık bir şekilde görülmesine neden olabilmektedir. Kadınların biyolojik yapısını ruhsal durumları da etkileyebilmektedir. Stres ve yaşamsal bir takım problemler, adetin daha önce gerçekleşmesine sebep olur. Kadınlarda çok karşılaşılan bir başka hastalıkta guatrdır. Guatr hastalığı da hormonsal bakımdan kadını etkilediğinden dolayı, adet düzeninde değişikliklere sebebiyet verir.

İlk kez adet olan genç kızlar için, adet sıklığı tam kestirilemeyebilir. Çünkü daha yumurtalıklar tam anlamı ile düzenli bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu dönemde de sık adet görülme ihtimali bulunmaktadır.

Adet görmek özel bir düzen ister. Bu nedenle var olan düzendeki her değişiklik doktor muayenesi gerektirir.

Adet düzenindeki değişiklikler genellikle basit bir nedene bağlı olabilmektedir. Ancak bazen de ihmali hayatın kaybına yol açabilir.

Her yaş grubundan kadın hiç şikayeti olmasa da her sene rutin muayene olmalıdır.