Adetin Ağrılı Olması (Dismenore)

Dismenore ağrılı adet görme anlamına gelir. Dismenore ya da diğer bir adıyla menstrüel kramp, adet döneminde ya da hemen öncesinde kasıklarda, karın bölgesinde ortaya çıkar.

Periyodik olan bu ağrı diğer şikayetler (bulantı, kusma, ishal), baş ağrısı, emosyonel bozukluklar ve çarpıntı ile de beraber olabilmekte ve kadının günlük aktivitesini etkileyerek, tedavi arayışına itmektedir. Özellikle çalışan ve okuyan kesimde iş gücü kaybı ve devamsızlıklara neden olmaktadır.

Dismenore iki şekilde incelenir:

Primer (birincil) dismenore: Sıklıkla kadında adet sürecinin başlangıcından sonraki ilk 1-2 yıl içinde ortaya çıkar ve kırklı yaşlara kadar sürer. En sık karşılaşılan jinekolojik yakınmalardan birisi olup, ergenlik sonrası olguların yaklaşık % 50`sinde  primer dismenore görülmüştür.Doğumdan sonra ağrılar hafifleyebilir. Ağrının nedeni prostaglandin adı verilen rahimden salgılanan hormondur. Prostaglandin rahimde ağrıya ve kasılmaya yol açar. Ağrı adet kanaması başlamadan 1-2 gün önce başlar, adetin birinci gününde belirginleşir ve 2. günde azalır. Ağrı karnın alt kısmında aralıklı gelen kramp şeklinde seyreder. Ağrı sırta, bele, kasıklara ve vulvaya vurabilir. Ağrıya terleme, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, baygınlık, kabızlık gibi belirtiler eşlik edebilir.

Sekonder (ikincil) dismenore: Altta yatan bir patolojik durum sonucu ağrılı adet görülür. Patolojik duruma örnek olarak; doğuştan kızlık zarının kapalı olması, bazı vajinal, rahim anormallikleri veya daha sonradan ortaya çıkan bazı durumlar (PID, myom, yumurtalık kistleri, polipler, rahim içi yapışıklıklar, enfeksiyonlar) verilebilir.