Yeme Bozukluklar

Yeme bozuklukları, yeme davranışı ve yemekle ilgili duygu ve düşüncelerin, bireye ciddi boyutlarda rahatsızlık vermesiyle ortaya çıkar. Diyet yapma davranışı, yeme bozukluklarının gelişimine yol açan ortak uyarıcıdır. Yeme bozukluklarında bedensel belirtiler ön planda gibi gözükse de ciddi psikiyatrik sorunlarla birlikte ilerler.

Anoreksiya Nervoza:
Genellikle özgüvenleri düşük, eleştirici ve mükemmeliyetçi insanlardır. Tehlikeli derecede zayıf olmalarına rağmen kendilerini şişman hissederler.  Hastalığın erken safhalarında yeme davranışı ile ilgili sorunları olduğunu inkar ederler ancak yemek yeme, yiyecek ve kilo kontrolü onlar için bir takıntı haline gelmiştir.

Bulimiya Nervoza:
Aşırı yeme atakları ve ardından gelen kusmaların ön planda olduğu bir yeme bozuklukları tablosudur. Çoğu zaman şeker, karbonhidrat ve yağ oranları çok yüksek yiyecekleri seçerler. Yeme nöbetleri esnasında hastalar kendilerini kontrol dışı hissederler. Nöbetten sonra bu davranışın telafisinde kendini kusturma, aç kalma, aşırı müshil ya da idrar söktürücü kullanma, aşırı egzersiz yapma ya da bu davranışların hepsini bir arada gösterme takip eder. İğrenme ya da utanma duygusu sebebiyle bu davranışları genellikle gizlice yaparlar.

Yeme bozuklukları olan bir tanıdığınıza nasıl yardımcı olabilirsiniz ?
En doğru yardım hastayı bir danışmanlık alması için psikiyatri uzmanı ile görüşmeye ikna etmektir. Bunu geciktirmek hastalığın kronikleşmesine ve tedavinin daha da zorlaşmasına neden olacaktır.