Enfeksiyon Hastalıklarının Belirtileri

Enfeksiyonun belirtileri, sebep olan mikroorganizmaya bağlı olarak çok çeşitlilik gösterir.

Enfeksiyonun en yaygın görülen belirtileri şu şekildedir;

 • Ateş,
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Halsizlik,
 • Kas ağrıları.
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Gece terlemesi
 • Öksürük,
 • Baş ağrısı
 • Deri döküntüsü ve kaşıntı,
 • Sarılık
 • Lenf bezlerinin büyümesi

Ateş
Çevresel sıcaklık değişimlerine rağmen vücut sıcaklığı 37 derece civarında korunur. Vücut ısısının normalin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanır. Virüsler, bakteriler, parazitler ve bunların tetiklediği mekanizmalarla ısı regülasyon merkezi etkilenerek ısı yapımı artar. Bu nedenle ateş çoğu kez enfeksiyon hastalıkları ile ilgili bir belirtidir. Ateş ağız, makat ve eklemlerin iç kısmından ölçülebilir. En sık ölçüldüğü yer koltuk altıdır.

Sarılık (Hepatit)
Cilt ve gözlerde sararma yapan hastalıkların başında virütik  enfeksiyona bağlı hepatitler gelir.

Viral hepatit, Hepatit A, B, C, D ve E virüslerinin sebep olduğu, karaciğerde hasara neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Hepatit A ve E
Hepatit A ve Hepatit E virüsü vücuda ağız yoluyla, özellikle virüs bulaşmış yiyecek ve içeceklerle girer. Belirti göstermeden hastalık geçirilebilir, ancak  sarılık ile seyreden ağır formlar da görülebilir.Hijyen ve sağlık koşullarının kötü olduğu ortamlarda kolayca yayılır. Bu hastalıklara herkes yakalanabilir ve hastalığı diğer kişilere bulaştırabilirler. Salgınlar her yerde oluşabilir. Çocukların hijyenik tedbirleri çok iyi bilmemeleri nedeniyle, küçük çocuklar bulaşma açısından daha yüksek risk altındadırlar. Hepatit A, kreş, anaokulu ve okullarda kolayca bulaşabilir. Hepatit A ve E’ den korunmada, ellerin sık sık yıkanması, kontamine olma olasılığı bulunan besinlerin pişirilmesi, suların kaynatılması gibi primer hijyenik önlemler rol alır.

Hepatit A hastalığından tam korunmanın en etkili yolu hepatit A aşısı ile aşılamadır. Hepatit E için aşı mevcut değildir.

Hepatit B
Hepatit B hastalığı, Hepatit B virüsünün neden olduğu karaciğerin ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır.Kan yolu ile (kan transfüzyonu, manikür, dövme, piercing, diş tedavisi gibi işlemler esnasında) cinsel yolla ve aile içi yakın temasla hastalık bulaşır.Dünya Sağlık Örgütü Hepatit B virüsünü sigaradan sonra kansere sebep olan en önemli dış etken olarak kabul eder.Akut hastalıkta yorgunluk, halsizlik ve sarılık ile karakterize iş ve güç kaybına neden olan ağır bir tablo oluşur. Genellikle hastaneye yatış, takip ve tedavi gerektirebilir.Hepatit B bulaş sonrası hastaların %10 ’unda kronikleşerek kalıcı olur. Kalıcı formuna kronik hepatit B enfeksiyonu denir. Kronik hepatit B enfeksiyonu olan kişiler virüsü taşırlar ve yakın temasta oldukları aile bireyleri başta olmak üzere çevrelerine hastalığı bulaştırabilirler.Kronik hepatit B siroz ve karaciğer kanserine dönüşebilir. Bu sebeplerle hepatit B taşıyıcılığı saptanmış bireyler sağlıklı görünseler bile mutlaka Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı kontrolü altında olmalıdırlar.Hepatit B’ den korunmada Hepatit B aşısı ile aşılama en etkili yoldur.

Hepatit C

Hepatit C hastalığı, Hepatit C virüsünün neden olduğu, karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır.Hastalık genellikle belirtisiz ya da halsizlik, yorgunluk gibi çok hafif belirtilerle seyreder. Sarılık ile seyreden formu düşük sıklıktadır.

Kan ile bulaşan hepatitlerin %80 ’i Hepatit C’ e bağlıdır. Cinsel ilişki yolu ile geçişi sık görülmemektedir.Hepatit C virüsü bulaş sonrası hastaların %70 ’inde kronik hepatit C’ ye sebep olur, yani kalıcı enfeksiyon oluşur.Hepatit C tanısı için Anti-HCV testi yapılmalıdır. Hastalıktan şüphelenilen durumlarda bazen Anti-HCV testi ile birlikte PCR HCV RNA testlerinin yapılması da gerekebilir.Hepatit C karaciğer sirozunun en önemli sebeplerinden biridir. Bu sebeple Anti-HCV pozitif bireyler mutlaka Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı kontrolü altında olmalı ve karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT) ve PCR HCV RNA gibi testler ile sürekli takip edilmelidirler.

Kronik hepatit C tedavi edilmez ise siroza ve karaciğer kanserine neden olabilir.

Kronik hepatit C hastalığının günümüzde artık tedavisi mevcuttur. Hepatit C için henüz bir aşı mevcut değildir. Aşı çalışmaları devam etmektedir.

İshal
Gastroenterit, kusma ve ishale neden olan yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Bu duruma bakteriler, virüsler ve diğer organizmalar neden olabilir. Bağırsak enfeksiyonları genelde su ve besin kaynaklı  meydana gelir. İshal ve kusma şiddetli olur ise vücutta su kaybına yol açabilir . Mikroorganizmaların yayılımı bir kişiden diğerine yakın temas ve hasta kişinin hazırladığı yemeklerden kaynaklı  olur. Gastroenterit’e bazen gıda zehirlenmeleri de sebep olabilir. E-coli ve Salmonella gibi gıda zehirlenmesine neden olan bazı bakteri türleri vardır. Shigela bakterileri, Amipli dizanteri, Kolera ve özellikle çocuklarda da görülen Rota virüs enfeksiyonu gibi enfeksiyonlar bağırsak enfeksiyonlarına etken olan enfeksiyonlardır.

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri kusma ve ishaldir. Hastaların genelinde mide ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı şikayetleri de görülür. Bu belirtiler genellikle birkaç gün sürebileceği gibi, bazen bir hafta bile devam edebilir. Şiddetli ishal ve kusma söz konusu ise su kaybı gelişebilir. Su kaybı belirtileri çökük gözler, ağız kuruluğu, dilde paslı görünüm ve az miktarda koyu renkli ve kötü kokulu idrar’dır. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden hastaneye başvurmalıdır.

Lenf bezlerinin şişmesi
Lenfadenopati, lenf bezlerinin şişerek anormal büyüklüğe ulaşması anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Lenf bezleri vücudumuzun savunma sistemine ait organlarıdır. Lenf bezleri baş – boyun, koltuk altı, kasıklar gibi yüzeyel bölgelerde yerleştiği gibi mediasten dediğimiz göğüs boşluğunda ve karın içerisinde de yaygın şekilde bulunur. Ancak anormal bir durum olduğunda büyüme gösterirler. Lenf bezlerinin büyümesine neden olan hastalıklar çok çeşitlidir. Dolayısıyla lenf bezi büyümesi olan birinde altta yatan nedeni bulmak için mutlaka muayene ve sonrasında bir dizi tetkik yapılması gerekir.

Lenfadenopatiye neden olabilecek hastalıklar:

 1. Bakteriyel enfeksiyonlar
 2. Viral enfeksiyonlar
 3. Mantar enfeksiyonları
 4. Paraziter enfeksiyonlar
 5. Lenfoproliferatif hastalıklar (lenfomalar, lösemiler)  ve kanserler
 6. Diğer hastalıklar