Bulanık İdrar

İdrar, vücuttaki zararlı maddelerin böbreklerde süzülerek vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. İdrar rengi çeşitli nedenlerle değişebilir. Çok sıvı tüketilirse beyaz renk, az sıvı tüketiminde koyu renk ya da çeşitli rahatsızlıkların habercisi olarak kırmızı, mavi veya turuncu olabilir. Bunun dışında idrarda bulanıklık olabilir.

Bulanık İdrarın Nedenleri

Bulanık idrarda vücuda giren maddeler etkin rol oynayabilir.

  • Proteinüri: İdrarda normalin üzerinde potein bulunmasıdır. Proteinüri şeker hastalığı, böbrek problemleri veya yüksek tansiyonun neden olabildiği bir durumdur. Bu durumda, idrar ile birlikte normalden fazla miktarda proteinvücut dışına atılır. Proteinin varlığından dolayı idrar bulanıktır.
  • Böbrek Taşı: Böbrek taşı nedeniyle idrar bulanık olabilir. Böbrekte taş olduğu tespit edilirse gerekli tıbbı yardımı almak gerekir.
  • İdrarda Kan: Bazen enfeksiyon nedeniyle idrarda kan görülebilir. Bu bulanık idrara neden olabilir.
  • Dehidrasyon: İnsan vücudunun çok fazla su kaybetmesine denir. İnsan vücudunun % 60’ı sudur. Su insan hayatı için hayati bir önem taşır. Su kaybı özellikle kadınlarda görülür. Hamilelik sürecinde kusmayla birlikte vücut çok su kaybedir. Bu idrarın bulanık olmasına yol açar.
  • Fosfattan zengin beslenme: İdrarda fosfat miktarının fazla olması da idrarı bulanıklaştırır. Fosfor içeren maddelerden fazla miktarda yemek veya bol su süt içmek, yüksek fosfat düzeyi nedeniyle idrarı bulanıklaştırabilir.
  • İdrar Yolu Enfeksiyonu: Enfeksiyon varlığında  idrarda bulanıklıkla birlikte genellikle ağrı hissi olur.
  • Vajinal akıntılar: Kadınlardaki bulanık idrar sebeplerinden biri vajinal akıntılardır. Vajinal akıntılar dikkat edilmesi gereken ve zamanında tedavi edilmesi gereken durumlardır.
  • Vitamin ilaçları: Bulanık ve koyu sarı renkli idrarın en önemli sebebi vitamin ilaçları alınmasıdır.  B ve C grubu vitamin içeren ilaçlar böbreklerden süzülerek idrar ile atılır. Vitamin preparatlarının içinde bulunan renklendirici maddelerde idrara geçerek hem idrarın rengini koyulaştırır hem de idrarın bulanıklaşmasına sebep olabilir.
  • İdrarda Semen bulunması: Bazen, kadınlarda ilişki sonrasında vajende sperm kalabilir ve işeme sırasında idrara geçerek idrarı bulandırabilir.Benzer olarak erkeklerde de retrograd ejakülasyon varlığında sperm mesaneye geçerek işeme ile atılır.