Bacakta His Kaybı, Uyuşma

Bacak uyuşması genellikle; bir bölgeye kan akışının düzgün sağlanamamasından ya da sinir hasarlarından kaynaklanır. Birçok nedeni olabilir. Enfeksiyon, iltihaplanma, travma ya da başka bir nedenden kaynaklanabilir.

Uyuşma tek taraflı ya da her iki bacakta olabilir. Bacaklardaki uyuşukluk ayaklara kadar uzayabilir. Bacaklardaki uyuşma vakalarının çoğu yaşamı tehdit eden sorunlara bağlı değildir, ancak inme ve tümörler gibi sorunlardan da kaynaklanabilir. Bacak uyuşukluklarına batma, yanma ya da iğnelenme gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Uyuşukluk aniden ortaya çıkabilir veya yavaş ilerleyebilir. Kronik bacak uyuşmaları ise genellikle bacaklardaki sinir hasarının seviyesini gösterir. Bacak uyuşmalarında genel olarak paresteziler (yanma, batma ve karıncalanma) geceleyin daha da kötü olabilir.

Bacaklardaki uyuşma damar sertliğinin habercisi de olabilir. Damar sertliği aslında küçük yaşlarda oluşmaya başlayan, yaşlandıkça artan ve zararları ancak yaşlandıkça görülebilen, sinsi gelişen kronik bir problemdir.  Damar sertliği kalp krizi ile ilgili kalp hastalıkları riskini de beraberinde getirir. Aşırı sigara tüketen kişilerde damar sertliği, vitamin eksikliği, sağlıksız beslenme kan dolaşımı düzenini bozar ve yavaşlatır. Bu durumda damar tıkanıklığına neden olur ve bacaklara giden kan akımı yavaşlar bacaklarda uyuşma meydana gelir.

Bacakta his kaybı, uyuşma aynı zamanda bel fıtığı, belde sinir kanallarında daralma olan hastalarda da görülen bulgulardır. Bel fıtığı hastalarında en sık rastlanan şikâyet belden başlayan, kalça, bacak ve ayaklara yayılan ağrıdır. İlerleyen aşamalarda bel ve bacaklarda his kaybı, uyuşma, kuvvetsizlik gibi problemler de oluşabilir.

Omurga kırıklarında da boyun, sırt ve bel ağrısı ve kırığa sinir yaralanması eşlik ediyorsa bacaklarda his kaybı ve uyuşma görülebilir.