Bacaklarda ve Karında Şişme (Ödem ve Asit)

Ödem, vücutta dokular arasında sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Başta hipertansiyon, kalp, böbrek, karaciğer ve tiroid bezi hastalıkları sırasında ortaya çıkabilir.

Bacaklarda ve karında şişkinlik oluşumunun birçok sebebi olabilmektedir. Karın bölgesinde ve bacaklarda oluşan bu şişkinlik uzun süredir var olan bir ödeme bağlı ise ciddi bir hastalık söz konusu olabilir.

Karında ve bacaklarda şişkinlik oluşumu;

  • Yüksek tansiyon hastalarında hastalığın kontrol altına alınamadığı durumlarda sık sık gözlenmektedir.
  • Kalp yetmezliği yaşayan hastalarda ödem vücudun hemen hemen her bölgesinde gözlenir.
  • Damar rahatsızlıklarında özellikle toplar damar rahatsızlıklarında ödem gözlenebilmektedir.
  • Ödem böbrek rahatsızlıklarında bağlı olarak da görülebilir. Bunun nedeni idrarla protein kaçağının olmasıdır. Böbrek rahatsızlıklarına bağlı ödem hem bacaklarda hem de yüzde görülebilir. Böbrek rahatsızlığına bağlı bacaklardaki ödem bazen böbrek yetersizliğinin ilk bulgularından olabilir.
  • Aynı zamanda karında ve bacaklarda şişkinlik oluşmasının sebebi karaciğer rahatsızlıkları da olabilir. Özellikle karaciğer yetmezliğine sebep veren siroz hastalığında karın bölgesinde şişkinlik sıkça görülen bir durumdur.
  • Tüm bu nedenler dolayısıyla bacak ve karında ödem olduğu durumlarda mutlaka detaylı muayene, tahlil ve görüntüleme tetkikleri ile değerlendirilmelidir.

 

Bacaklarda şişme (ödem) başka hangi durumlarda görülebilir?
– Tansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarda (kalsiyum kanal blokerleri) ayak ve ayak bileğinde ödeme neden olabilirler. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurup durumu bildirmeniz gerekmektedir.

– Bacaklarda toplar damarlardaki dolaşım bozukluğu sonucu gelişen varisler ya da şişmanlık ve sıkı korse kullanımı da bacaklarda ödeme neden olabilir.

– Hamilelik döneminde de bacaklarda ödem yakından takip edilmelidir. Hamilelikte bacaklarda ödem  idrarda protein kaçağının habercisi olabilir. Bu durumu mutlaka kadın doğum doktorunuza  bildirmeniz gerekir. Hamilelikte bacakalrda ödem gebelik zehirlenmesi ( pre-eklamsi/eklamsi) yönünden yakın  takip edilmenizi gerektirebilir.

– Her iki bacakta simetrik ödem görülmesi; guatr, bazı metabolik hastalıklar, böbrek hastalığı, kalp yetmezliğinde görülür. Bacaklardaki düşük dereceli simetrik ödem lenf dolaşım bozukluğu sonuc