Ayak Bilek Ağrısı ve Sık Burkulma

Ayak bileği burkulmaları sık rastlanan kas iskelet sistemi sorunlarından biridir ve ayak bileği ağrısı birçok sebebe dayanan, son derece yaygın bir şikayettir.

Ayak bileği burkulması bileğin ani ve yüksek basınçla alışık olmadığı yönde hareketi sonucunda oluşur.

Ayak bileğinin sıklıkla burkulması gibi incinmelerden sonra ayak bileğinde tekrarlayan ve inatçı bir ağrı gelişebilir. Bununla birlikte diğer birçok koşullar da kronik ayak bileği ağrısına neden olabilir.

Ayak bileği burkulmasında normal şartlarda ayak bileğinin iç ve dış yanında ayağı dengelemekle görevli olan bağ yapılar zarar görürler. Burkulmanın şiddetine göre eşlik eden kemik problemleri de gelişebilir.

Ayak bileği burkulmalarının yüzde 90’ı bileğin dışa doğru dönmesi ve zorlanması ile meydana gelir.

Ayak bileği burkulduğunda ilk yapılması gereken şey üzerine basmaktan kaçınmak ve buzla soğuk kompres uygulaması yapmaktır. Bacağın yukarı kaldırılması şişliği azaltabilir. Burkulmaya eşlik eden bir kemik probleminin olup olmadığının tespit edilebilmesi için en kısa sürede bir ortopedi uzmanı ile görüşülmelidir.

Ayak bileği burkulmalarının yüzde 10’unda tekrarlayan ayak bileği burkulmaları şikayeti gelişebilir.

Ayak bilek ağrısına neden olan diğer bir rahatsızlık ise tendon iltihaplanmasıdır. Tendinit (tendon iltihaplanması) aşil tendonu, posterior tibial tendon veya peroneal tendonda görülebilir. Sporcu hastalığı olarak bilinen tendinit aşırı zorlanma, ani hareket sonucunda olabildiği gibi romatizmal hastalıklar da sebepleri arasında sayılmaktadır.

Burkulma ve tendon iltihabı dışında ayak bileği ağrısına neden olan bazı hastalıklar da vardır: Romatizma, eklem iltihabı, reaktif artrit, gut artrit, ankilozan spondilit, psoriatik artrit bu hastalıklar arasında sayılabilir. Bu hastalıklar kan testleriyle teşhis edilebilir ve her birinin farklı tedavi yöntemleri vardır.

Çok sık görülmemekle birlikte ayak ekleminde bakteri ile oluşan eklem enfeksiyonları da ağrıya neden olabilir. Ayrıca ayak bileğine yakın sinirlerde, kan damarlarında, topukta oluşan sorunlar bilek ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir.