Ani (akut) Karın Ağrısı

Aniden ve çok şiddetli başlayan karın ağrısı “akut karın” olarak adlandırılır.

Toplumda en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan karın ağrıları; bademcik iltihabından apandisite kadar birçok önemli hastalığın habercisi olabilir.

Bu tip karın ağrıları mide ve bağırsak sistemi hastalıklarının teşhisinde önemli bir bulgu olabilir. Kısa sürede ve şiddetli başlayan karın ağrılarının altında apandisit, safra kesesi iltihabı, mide delinmesi, pankreas iltihabı, bağırsak tıkanıklığı gibi önemli hastalıklar yatabilir.

Ani başlayan karın ağrısına, bazen geçirilmiş ameliyatlar nedeniyle yıllar sonra ameliyata bağlı yapışıklıklar sonucu oluşan bağırsak tıkanıklıklarına neden olabileceği gibi ince ve kalın bağırsak tümörleri sonucu oluşan tıkanmalar da olabilir.

Öte yandan karın ağrısı sadece karın organlarından kaynaklanmayabilir. Örneğin böbrek taşı nedeniyle oluşan ağrı da karında hissedilebilir. Karın ağrısı kalp krizinin ilk belirtisi de olabilir.

Söz konusu şekilde gelişen karın ağrılarında acil olarak mutlaka hekime danışılması ve danışılmadan ağrı kesici ilaç alınmaması gerekir.